W myślach o Bogu i o przyszłych rzeczach znalazłem szczęście i spokój, którego daremnie szukałem w życiu. - Brat Albert
SMS Pogotowie
KALENDARZ

POLSKA

Zbliża się wydarzenie wiary pod nazwą „Różaniec do Granic”, które będziemy przeżywać 7 października br. Zapraszamy do włączenia się we wspólną modlitwę.

Poniżej zamieszczone są uwagi pomocne w realizacji tego duszpasterskiego zadania.

                                                              UWAGI DLA PIELGRZYMÓW

Osoby wyjeżdżające do kościołów stacyjnych, a następnie udające się do „Stref modlitwy”, by tam odmawiać różaniec powinny:

1. Zabrać ze sobą dowód osobisty lub inny dokument tożsamości. Modlitwa odbywa się w pobliżu polskiej granicy.
2. Zabrać odpowiednią odzież i buty. Można również zabrać krzesełko (odmawiane będą cztery części różańca).
3. Zatroszczyć się o posiłek i napoje.
4Pomyśleć o ubezpieczeniu. Zgodnie z nr 18 Regulaminu „Różańca do Granic” (zobacz: 
www.rozaniecdogranic.pl): „Organizator nie zapewnia ubezpieczenia dla uczestników wydarzenia. W związku z tym Organizator poddaje pod rozwagę każdego z uczestników zawarcie indywidualnej umowy ubezpieczenia”.

ZAPROSIĆ DO MODLITWY DZIECI

W Fatimie i w Gietrzwałdzie Matka Boża objawiła się dzieciom. Prosiła, aby najpierw one odmawiały różaniec. Powtarzała tę prośbę wielokrotnie, w Fatimie przy każdym objawieniu. Dzieci podjęły to wezwanie z podziwu godną gorliwością. Dwoje pastuszków z Fatimy zostało już ogłoszonych świętymi. Są dani za wzór wszystkim, ale w sposób szczególny dzieciom.

W Komunikacie Konferencji Episkopatu Polski znajduje się również zachęta, aby do modlitwy różańcowej zaprosić dzieci. W związku z tym prosimy rodziców, duszpasterzy i katechetów o podjęcie szczególnych wysiłków, aby jak najwięcej dzieci wzięło udział we wspólnej modlitwie i aby troszczyć się o rozwój dziecięcych róż różańcowych.

Diecezjalne spotkania dzieci

Wybrane zostały dwa kościoły, do których zapraszamy w dniu 7 października dzieci z ich rodzicami i opiekunami. Będzie to sanktuarium Matki Bożej w Ludźmierzu. Tamtejszy kościół jest „kościołem stacyjnym”, w którym o godz. 10.30 będzie przeżywane spotkanie dla dorosłych. Drugim kościołem dla spotkań dziecięcych będzie kościół parafialny w Chyżnym, który znajduje się przy granicy i w którym w tym dniu przeżywany jest odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej. Bardzo prosimy, aby osoby i grupy, które planują udział w dziecięcym spotkaniu przekazały tę informację do biura Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej, ul. Wiślna 12/7 31-007 Kraków, tel. (12) 62 88 229, e-mail: biuro@krakow.ksm.org.pl od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00 (w piątek do godz. 13.00). Program w obydwu miejscach jest podobny:

Parafialna i rodzinna modlitwa różańcowa z dziećmi

Zachęcamy duszpasterzy, aby rozważyli możliwość dodatkowych spotkań modlitewnych z dziećmi oprócz zwyczajnego nabożeństwa różańcowego w parafii. Poniżej podane są propozycje przebiegu takiej modlitwy.
Dzieci mogą stać się również animatorami modlitwy różańcowej w rodzinach. W Fatimie to one zaczęły się gorliwiej modlić na różańcu, a do nich dołączyli dorośli. W dniu, w którym Kościół czci w liturgii Matkę Bożą Różańcową, wskazane jest nie tylko wezwać dzieci do takiej modlitwy, ale prosić je, aby były apostołami różańca i posłańcami Matki Bożej.
Zaproszenie dzieci do tworzenia „płatków róż”

Jedną z najpiękniejszych i najbardziej godnych polecenia form włączenia dzieci w modlitwę różańcową w dniu 7 października jest zaproponowanie im, aby w tym dniu stworzyły pięcioosobowe zespoły, tzw. „płatki róży”, skupione wokół jednej części różańca. Może to być wyraz wdzięczności wobec Matki Bożej Różańcowej, a także pomoc dzieci wobec rodziców i całej wspólnoty Kościoła. Kierując się tą motywacją dzieci rozpoczynają codzienne odmawianie dziesiątki różańca, a prowadzący je animator (lub ktoś z rodziców), spotyka się z nimi z pewną regularnością, wspiera ich w modlitwie, pomaga rozważać tajemnice, a także troszczy się o zmianki różańcowe.

Powstanie w parafii przynajmniej 4 „płatków róż” dziecięcych, które w całości stanowią pełną, dwudziestoosobową różę różańcową, można uznać za jeden z najpiękniejszych owoców „Różańca do Granic”.


 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *